Dopłaty do nawozów
– Jesteśmy [Polska] jedynym krajem w Unii Europejskiej, który stosuje dopłaty do zakupu nawozów – przypomniał wicepremier.
Podkreślił, że z tego mechanizmu skorzystało ponad 418 tys. rolników, a maksymalna kwota pomocy wyniosła 500 zł/ha.
Płatności bezpośrednie
Wicepremier zaznaczył, że od nowego roku 97 proc. gospodarstw w Polsce otrzyma dopłaty bezpośrednie, które są o 2 proc. wyższe niż średnia unijna.
Jednocześnie szef resortu rolnictwa poinformował, że od 15 października do końca listopada ub. r. na konta rolników wpłynęło 13 mld zł zaliczek.
– Te osiągnięcia znacząco poprawiły płynność finansową gospodarstw – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.
Pomoc krajowa
Podsumowując rok 2022 szef resortu polityki rolnej zwrócił uwagę na wsparcie rolników w formie dopłat do paliwa rolniczego, na działalność Kółek Rolniczych, na ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich oraz w ramach mechanizmów wynikających z promocji handlu detalicznego artykułami rolnymi (RTR).
Krajowa Grupa Spożywcza
Wicepremier Henryk Kowalczyk podkreślił stabilizującą rolę Krajowej
– Sprawdziło się to już na początku tegorocznych zbiorów, stabilizując rynek – zaznaczył szef resortu rolnictwa.
Dodał jednocześnie, że planowane jest dalsze wzmacnianie Krajowej Grupy Spożywczej poprzez dobudowywanie do niej kolejnych struktur, tak aby mogła wpływać na stabilizację innych rynków.
Wyniki eksportu artykułów rolno-spożywczych
– Rok się jeszcze nie skończył, ale dane za 10 miesięcy wskazują, że wartość eksportu będzie wyższa niż w 2021 roku. W pierwszych dziesięciu miesiącach było to 39,2 mld euro, w 2021 roku będzie to prawie 38 mld euro – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.
Źródło: agronews.com.pl