– Polska jest w dobrej sytuacji na tle innych krajów UE, bo już teraz zużywa mniej nawozów i środków ochrony roślin i ma dobre gleby. Te cele uda nam się osiągnąć – mówi Małgorzata Bojańczyk, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”.

Z danych przytoczonych przez Instytut Ogrodnictwa wynika, że zmiany klimatyczne już zmniejszyły plony trzech głównych światowych upraw – pszenicy, kukurydzy i ryżu – które są bardzo ważne dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego, zwłaszcza w regionach najbiedniejszych. Tendencja ta utrzyma się w najbliższe lata.

 – Sektor rolno-spożywczy jest bardzo ważny w kontekście zmian klimatu, ponieważ z jednej strony jest jego ofiarą a także suszy oraz innych ekstremalnych zjawisk pogodowych, a z drugiej – przyczynia się również do emisji gazów cieplarnianych , – mówi agencji Newseria Biznes Małgorzata Bojanczyk. – Zrównoważone podejście pomaga rolnictwu nie paść ofiarą zmian klimatu, a także wspiera bezpieczeństwo żywnościowe. 

 

Według Komisji Europejskiej unijny łańcuch rolno-spożywczy zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe ponad 400 milionom ludzi. Jednak według raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) około 1/3 światowej emisji gazów cieplarnianych pochodzi z systemów żywnościowych. Tym samym UE dąży do zmiany sposobu produkcji i konsumpcji żywności w Europie, aby zmniejszyć ślad środowiskowy sektora rolno-spożywczego, zwiększyć jego odporność na kryzysy spowodowane m. in. przez zmiany klimatyczne, jednocześnie zbezpieczając zdrwe i dostępne wyżywienie. 

Kluczowe cele strategii to: ograniczenie stosowania pestycydów o 50% i nawozów o 20% do końca 2030 r. oraz poprawa dobrostanu zwierząt. Jednym z najważniejszych celów jest również zwiększenie powierzchni upraw ekologicznych, tak aby do 2030 roku przeznaczono pod nie było 25% gruntów rolnych. 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podaje, że w Polsce obszary wiejskie i rolnicze zajmują odpowiednio 85% i 52% powierzchni kraju. We wsi mieszka ok. 15 mln osób, czyli 38% ogółu ludności, aw całym kraju jest ok. 1,4 mln gospodarstw domowych.